Високі здобутки школярів, підтримка ЗСУ та патріотичне виховання молоді: чим сьогодні живе Правдівський ЗЗСО I-III ступенів ім. П. Т. Лохвицького?
Нагода завітати до Правдівського ЗЗСО I-III ступенів ім. П. Т. Лохвицького випала у велике свято – День захисників та захисниць України. І невипадково. Адже саме цього дня у школі, як і у багатьох освітніх закладах громади, проходила благодійна ярмарка.

Таку традицію започаткували тут із початком повномасштабного вторгнення. У нелегкий для країни час хотілося допомогти тим, хто мужньо став на захист рідної землі, зробити свій внесок у майбутню Перемогу. На пропозицію адміністрації закладу щодо проведення таких заходів одразу відгукнулися як діти, так і їхні батьки: розуміли, що всі зібрані кошти будуть направлені на підтримку воїнів.

Те, що до ярмарки справді готувалися, видно одразу: у фойє – тематична фотозона, на красиво прикрашених столах – різноманітні смаколики, поряд – обов’язково скринька для донатів. Найбільше вразило те, наскільки відповідально підійшли до своєї ролі юні продавці: кожен клас одразу пропонував свій товар, оперативно обслуговував покупців та швидко підраховував касу – загальна сума склала 17531 гривню.

“Завдяки таким ярмаркам учні не лише допомагають, але й вчаться основам фінансової грамотності, тому користь із цього отримують всі, – розповідає директорка Правдівського ЗЗСО I-III ступенів ім. П. Т. Лохвицького Тетяна В’ячеславівна Лохвицька, – Взагалі ми регулярно підтримуємо наші Збройні Сили: організовуємо збори коштів серед педагогічного колективу, долучаємося до всіх акцій, ініційованих відділом освіти, допомагаємо землякам, які перебувають на реабілітації після важких поранень, неодноразово збирали посилки для військових. Діти залюбки беруть участь у благодійних заходах, байдужим не залишається ніхто, кожен усвідомлює, для чого це робить. Ми у свою чергу під час лінійок завжди інформуємо, скільки коштів зібрали та кому вони будуть спрямовані”.

“Сучасні діти – дуже активні, вони легко відволікаються, і це завжди виклик – втримати їх увагу надовго. Тому у своїй роботі використовуємо безліч інноваційних методів, щоб у цікавій формі подати матеріал уроку, – каже соціальна педагогиня та класна керівниця 5 класу Аліна Олегівна Белінська, – На жаль, зараз учням доводиться жити та навчатися у важкий час війни, і це відчутно. Всі, незалежно від віку, є свідомими та патріотично налаштованими, варто лише послухати, як вони виконують Гімн України на урочистих зібраннях. Зараз дітей не потрібно просити долучатися до волонтерства, це вони вважають своїм безпосереднім обов’язком”.

“Мій тато захищає Україну на фронті, і йому, і всім військовим дуже потрібна наша підтримка”, – розповідає четвертокласниця Вероніка Красуцька. Її батькові Володимиру заклад освіти уже неодноразово передавав кошти на закупівлю дронів та іншої техніки для боротьби із ворогом. Однокласниця дівчинки Поліна Костенко додає: “Ми маємо допомагати воїнам, щоб вони були ситими, у теплі та мали зброю для того, щоб захищати нашу країну”.

У 2023-2024 навчальному році завдяки ініціативі педагогів та учнів у Ярмолинцях та селі Правдівка було проведено благодійну коляду. Ідея організації театралізованого дійства, яке відбулося напередодні новорічно-різдвяних свят, належала вчительці образотворчого мистецтва Світлані Володимирівні Костенко, яку підтримали колеги та адміністрація закладу.

“Усе почалося іще 6 років тому. На обласному вебінарі мені запропонували створити щось подібне, оскільки сама я із Івано-Франківщини і бачила, як проходять вертепи там. Минулого року я повернулася до цієї ідеї, оскільки розуміла, що так ми із дітьми зможемо зібрати кошти на потреби армії. Деякі костюми залишилися іще із часів підготовки до вебінару, частину докупили, також розробили тематичні декорації, усе – на ентузіазмі та за власні кошти. Участь у нашому дійстві взяло 23 учні із нашої школи, усі – з різних класів, кожен мав свою роль, яку чудово відіграв на сцені. Цього року також плануємо повторити нашу коляду, сподіваємося, що вдасться виступити із нею і в інших населених пунктах у межах громади і не лише”, – розповідає Світлана Володимирівна.

Окрім того, що школярі Правдівського ЗЗСО I-III ступенів ім. П. Т. Лохвицького беруть активну участь у культурних заходах, вони пам’ятають, що їхня головна місія – плідно та старанно навчатися, адже від цього залежить як їх, так і майбутнє України. Педагоги роблять усе можливе, щоб освітній процес проходив на належному рівні, хоч це і неймовірно важко в умовах війни. Під час повномасштабного вторгнення заклад практично не переходив на дистанційну форму навчання, оскільки у ньому розташоване чимале укриття. Вчителі власними силами зробили у ньому ремонт, за сприяння Ярмолинецької селищної ради у підвальному приміщенні були встановлені нові двері. Діти у випадку небезпеки за відпрацьованим алгоритмом дій із класними керівниками прямують до захисної споруди, усвідомлюючи усі можливі ризики.

Попри сучасні реалії випускники навчального закладу регулярно демонструють високі результати спільної із педагогами праці. У 2022 році, в період, коли формат складання вступних іспитів змінювався ледь не щотижня, двоє учнів змогли показати найвищий результат із математики. 200 балів набрали у національному мультипредметному тесті Вікторія Денисюк та Андрій Боднар, які зараз – уже студенти 2 курсу омріяних вищих навчальних закладів. До іспитів більшість учнів готується під час опанування шкільних дисциплін, адже всі вчителі діляться необхідними ресурсами для підготовки до тестів, звертають увагу на проблемні теми, надають додаткові матеріали для самостійного опрацювання.
Про ще одну перемогу закладу стало відомо нещодавно, коли було опубліковано рейтинг найкращих шкіл Хмельниччини. Правдівський ЗЗСО I-III ступенів ім. П. Т. Лохвицького заслужено отримав 1 місце серед шкіл Ярмолинецької територіальної громади та 27 – серед усіх 266 закладів освіти області.
Такий рейтинг було сформовано за результатами НМТ-2024, взятими з офіційної статистики Українського центру оцінювання якості освіти. Середній бал випускників Правдівської школи – 147,50. Тож, здобутками як педагоги, так і учні пишаються, але завжди прагнуть та рухаються до кращого.

Адже викликів для освітян сьогодні також багато.
“У цьому році, як ніколи, відчутний дефіцит кадрів. Не вистачає як вчителів, так і технічних працівників. Студенти, які здобули педагогічну освіту, сьогодні не поспішають влаштовуватися до школи. І проблема зовсім не в тому, що це сільська місцевість, у місті так само безліч вакансій і нестача кваліфікованих працівників. Робота із дітьми – це велика відповідальність, тому молодих фахівців також можна зрозуміти. Тим паче частіше за все вони хочуть отримати більший заробіток, а цього, на жаль, важко досягти, працюючи вчителем. Через те, що зараз у нас немає водія, виникають труднощі із підвозом учнів до навчального закладу. Адже у нас навчаються не лише місцеві, але й діти із інших сіл, це – Буйволівці, Жилинці, Шарівка, Магнишівка, Пасічна, Вихилівка, – ділиться директорка навчального закладу, – Попри ці нюанси ми продовжуємо робити все, щоб учні і надалі мали доступ до якісної освіти. У нас зібрався чудовий колектив молодих, амбітних працівників, які віддаються роботі на всі 100%. Тому спільно нам вдається долати труднощі”.
Хто що б не говорив, а майбутнє України уже готується тут – у школах, де зростає свідоме покоління, яке точно знатиме ціну мирних днів. І ця ярмарка уже стала частинкою того майбутнього.
Анастасія Граб.