Першими нашими провідниками у яскравий та багатий світ звуків та літер, речень і текстів, наголосів та діалектів ставали учителі української мови. Саме вони прищеплювали любов до рідного слова, по-новому розкривали звичні поняття, навчали грамотності, а головне – завжди пояснювали важливість української мови. Адже впевнена, що кожен із них хоч раз чув запитання від учнів “Навіщо нам вчити мову, якою ми і так розмовляємо?”. Що ж на це відповідають педагоги, поцікавилися безпосередньо у досвідченої вчительки української мови та літератури Ясенівської гімназії Надії Євдокимівни Котлінської.
Надія Євдокимівна близько пів століття присвятила викладацькій діяльності. А все почалося із шкільної парти: ще навчаючись у Глушковецькому закладі освіти, зрозуміла своє призначення. На вибір жінки вплинула її вчителька української мови: “Надія Семенівна Дереш була дуже ерудованою та талановитою, її уроки я слухала із захопленням, настільки цікавими вони були”. Тому думок, куди вступати після закінчення 8 класів, не виникало: точно знала, що пов’яже життя із освітою. Так і сталося, Надія Євдокимівна вступила до Хмельницького педучилища, після закінчення якого стала працювати вчителькою підготовчої групи у Москалівській школі. За рік розпочала заочне навчання на філологічному факультеті Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (тоді це був педінститут), паралельно працювала уже у Косогірській школі, де навчала школярів рідної мови понад 40 років. Проте у 2019 році діяльність закладу освіти було призупинено, тому Надія Євдокимівна змінила місце роботи: перейшла до Ясенівської гімназії, де працює і сьогодні.

За час педагогічної діяльності Надії Євдокимівни українська мова пройшла декілька етапів свого становлення: зазнавала утисків за часів радянського союзу, і, нарешті, набула періоду свого розквіту. Вчителька розповідає: “Ми живемо у державі, що зветься Україна, і я вважаю, що кожен її громадянин повинен знати свою мову, тому не може не радувати той факт, що зараз її вивченню – особлива увага”. За словами Надії Євдокимівни, учні полюбляють уроки української мови в школі, цікавляться нею і в позаурочний час, але це, звичайно, – і заслуга педагогів. Адже вони знайомлять дітей із матеріалом не лише за допомогою лекцій і тренувальних вправ, а й у цікавому форматі тематичних заходів, вікторин, конкурсів… Зокрема, після завершення канікул на учнів Ясенівської гімназії чекатиме свято “Рідна мова в рідній школі”, під час якого школярі в ігровій формі зможуть показати свої знання з української мови та літератури, виступити із віршами та піснями. Такий захід готує Надія Євдокимівна спільно із колегою Тетяною Володимирівною Боднар.
Активно долучається учителька із своїми вихованцями і до предметних олімпіад та конкурсів, неодноразово школярі займали призові місця на обласному етапі. Також учні спільно із Надією Євдокимівною брали участь у Малій академії наук: Тетяна Шевчук писала роботу про діалекти української мови, Антон Олійник – про легенди рідного краю. Цьогоріч педагогиня теж планує готувати юних науковців: разом із семикласниками писатимуть про письменників із села Ясенівка.
За свій багаторічний досвід викладання української мови Надія Євдокимівна зрозуміла, що навчити всіх учнів однаково неможливо, кожен здобуває знання у міру своїх можливостей. Тому перед собою ставить основну мету – виховувати у дитячих серцях добро та патріотизм. Адже не так важливо бути відмінником, як завжди залишатися людиною та бути вірним своїй державі. Так вона пояснювала власним дітям, це доносить зараз і своїм учням.
Анастасія Граб.