140 сторінок здійсненої мрії

Збірка новел “Крила” Тетяни Безушко-Граб з’явилася на світ лише нещодавно, ставши первістком у сольній творчій діяльності авторки. Передувала цьому любов до читання, перші шкільні вірші, згодом короткі нотатки у Facebook. Але про все по порядку: від початку і аж до першої презентації книги, яка відбулася у Ярмолинецькій центральній бібліотеці.

Іще із дитячого віку книги були для Тетяни Безушко-Граб не лише джерелом інформації, а й натхненням та можливістю ненадовго поринути у цікаві світи. Тоді бібліотека стала для неї храмом та знайомила із новими авторами й героями.

Із часом любов до слова стала лише сильнішою завдяки цікавим урокам української мови та літератури, які викладала у майбутньої письменниці Галина Михайлівна Барабанова-Марущак. Відтоді і почалися перші проби пера: спочатку – особисті щоденники, а згодом уже і вірші, роздуми-твори, перший із яких було надруковано у газеті “Вперед”, коли майбутня письменниця навчалася у 11 класі.

І хоч професія Тетяни Безушко-Граб аж ніяк не пов’язана із творчістю, навіть під час навчання на вчительку фізики та інформатики, паралельно відвідувала літературний “Клуб любителів поезії” при Кам’янець-Подільскому педагогічному університеті (зараз – Кам’янець-Подільский національний університет ім. І. Огієнка). А згодом – і коротка практика у виданні Ярмолинеччини, де друкувалися статті авторки.

На довгий час настала перерва у письменницькій справі, яка лише зрідка нагадувала про себе римованими рядками у робочому блокноті. Повернення до улюбленого хобі сталося уже під час третього декрету, тоді, коли з’явився час на “подумати” про творчість та його місце у житті.

“Я прочитала книгу “Мрії здійснюються…” Барбари Шер та зрозуміла, що варто почати діяти. І записала свої мрії на папері, однією із них і було написання та видання власної книги. Відтоді усе й почалося”, – ділиться авторка.

Саме у той період Тетяна розпочала активно вести сторінку у Facebook, ділячись короткими історіями із читачами. Це переросло у дещо більше: спершу вона стала членкинею літературного клубу “Автограф”, почала публікуватися у журналах та газетах, а тоді уже і була запрошена до співавторства у різних видавництвах. Але мрія написати власну книгу існувала досі. Проте, як та коли це мало статися, було незрозуміло. Тому письменниця продовжувала публікувати історії у соцмережі під хештегом #із_майбутньої_збірочки, а вони ставали улюбленими уже для більш широкої аудиторії.

“Коли почалося повномасштабне вторгнення, всі переживали війну по-різному. Мене тоді рятували тексти, які стали уже зовсім іншими“, – зізналася Тетяна Безушко-Граб. Але власна книга знову була не на часі.

І от у червні 2023, коли завершилася основна робота над двома збірками у співавторстві, з’явився час, щоб і наважитися здійснити давню мрію. Тоді усі тексти із Facebook перейшли у документ та відправилися на пошти “надцяти” видавництв країни. І все, щоб почути омріяне “Ми хочемо видати вашу книгу”. Тоді й почалася кропітка праця над упорядкуванням текстів, їх редагуванням, очікуванням, коли ж книга нарешті потрапить до рук.

“Цікава історія вийшла із обкладинкою для збірки, – розповідає авторка, –  Ще давніше у соцмережах я побачила неймовірні роботи художниці Наталії Сергеєвої-Черненко, яка працює у Тернопільському драмтеатрі. Я замовила футболку із її картиною, ми почали спілкуватися і навіть вирішили, що саме одна з робіт мисткині, можливо, колись опиниться і на моїй книзі. Але мова про саму збірку іще навіть не йшлася. Проте коли видавець запитав про обкладинку, я уже точно знала, що буде зображено”.

Пів року роботи – і книга нарешті у авторки. Збірка “Крила” видавництва ЛА “Піраміда” має символічну назву: адресована усім, хто є “крилами” для авторки, серед них – і захисники, які тримають небо над Україною. У книзі – 64 новели, що входять до двох частин, написані до та після повномасштабного вторгнення: “Кувала зозуля” та “Нотатки війни”. 140 сторінок болю, хвилювань, власного бачення страшної війни і разом з тим – історій із села на Тернопільщині, спогади про бабусю, роздуми про щастя.

Із цим шляхом до мрії та до власної збірки, зокрема, поділилася авторка на першій презентації книги у Ярмолинецькій центральній бібліотеці. Вона прочитала кілька із історій, під час яких присутні разом із героями плакали, посміхалися, впізнавали часом у них самих себе. На зустріч завітали бібліотекарі, які розділяють любов Тетяни до книг, колеги із сфери позашкілля, які підтримують письменницю у її захопленні, члени клубу “Автограф”, знайомі та близькі. Серед них – і головна редакторка газети “Вперед” Алла Гуменюк, яка привітала із виходом збірки власною поезією. Наприкінці презентації присутні розійшлися не одразу: спершу – теплі слова вітань та вдячності за історії, які торкнулися серця, та автографи від авторки.

Ця презентація стала свідченням того, що все можливо навіть у теперішні складні часи, і які б перешкоди не були на шляху, головне – продовжувати рухатися вперед. Тому коли ви тримаєте у руках книгу, неважливо, якого вона розміру, чи є там ілюстрації та хто головний герой, варто пам’ятати, що це – здійснена мрія її автора чи авторки.

Наш кор.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *