Приємно усвідомлювати, що у нашій громаді є люди, які не шкодуючи своїх сил та часу, готові допомагати тим, хто потребує цього найбільше – тваринам. Одним із таких людей є ярмолинчанин Сергій Боричко, який на постійній основі займається благодійністю, а три роки тому заснував зоозахисну групу “Пес і кіт”. Тому поцікавилися історією її створення, актуальними проблемами безпритульних тварин та рекомендаціями щодо догляду за ними.

– Із чого почалася ваша діяльність у сфері зоозахисту безпритульних тварин?
– Взагалі тварин я любив завжди, із дитинства у мене було багато домашніх улюбленців. Вони у моєму житті займають у моєму житті надзвичайно велику роль, тож три роки тому я вирішив професійно займатися зоозахистом. Усе почалося із одного дзвінка у листопаді 2020 року: телефонувала жінка, яка в лісі знайшла собаку із пошкодженою лапою. Тоді ж я зв’язався із Оленою Голубничою – головою Хмельницької ГО “Врятуй життя” та попросив про допомогу. Собаку, яку назвали Мавкою, було успішно прооперовано, і вона відтоді має люблячу родину та дім. Після цього випадку Олена Юріївна запропонувала мені зайнятися зоозахистом та підтримує і до сьогодні. Так, 5 грудня того ж року було створено групу у соцмережі Facebook “Пес і Кіт”. Аж згодом я дізнався, що сталося це на день волонтера.
– Чим займається ваша група?
– Спершу ми годували безпритульних тварин, шукали їм прихисток через соцмережі, лікували та стерилізували. Пізніше я зрозумів, що потрібно зробити для них місце, де вони після операцій чекатимуть на свої родини. Тому на своєму подвір’ї зробив вольєр на дві частини для перетримки цих тварин.


Їхня кількість постійно змінюється: іще минулого місяця у мене проживало 20 собак і котиків, зараз частина знайшла господарів, тому залишилося 13. Усього за весь період існування групи “Пес і кіт” було прилаштовано більше 150 тварин.
– Чи є хтось, хто допомагає вам у цій справі?
– Звичайно, це колективна робота усіх благодійників. Зокрема, на станції захистом тварин займається Людмила Гаврилюк, у Ярмолинцях допомагають ветлікарі Андрій Петров, Альона Марчак, Юлія Шелест, голова ГО «Волонтер Ярмолинеччини» Наталія Беренда та усі небайдужі. Також долучаються і колеги із благодійних організацій та фондів таких як «Safe of pets Ukraine», «Покинутий ангел», «Врятуй життя», «Дім для хвостиків».

Підтримують нас і навчальні заклади громади. До Дня захисту тварин колективи садочків «Калинка» та «Сонечко» передали їжу для безпритульних тварин. Така ж акція проходила і в Ярмолинецькому ЗЗСО №1 під час тижня толерантності: кожен клас зібрав корм, а в знак подяки учням подарували магнітики із світлинами тварин, що вже знайшли свої родини. Долучилися до збору і Новосільський ЗЗСО та Глушковецька гімназія. За рахунок волонтерів було цьогоріч було також стерилізовано більше 20 тварин. Продовжувати роботу без благодійників було б дуже важко, адже тваринам, які хочуть їсти, не скажеш: нема донатів.

– Чи були випадки у діяльності, які запам’яталися найбільше?
– На жаль, трапляються історії невдалих прилаштувань тварин у родини. Нещодавно зателефонувала одна жінка, яка раніше уже брала чотирилапих, проте на рік поїхала закордон, залишивши їх напризволяще. У підсумку кішка загинула під колесами машини, собаки втекли. Цього разу жінка хотіла знову взяти тварину, але більше довірити їй не можу. Я завжди попереджаю, що краще повернути тварину назад, аніж залишати. Після цього є більше шансів знайти для неї порядних господарів. Так, я протягом року не міг прилаштувати собаку великої породи, проте знайшлися люди із Летичівського району, які знайшли до тварини підхід та забрали до себе. Радує, що таких випадків значно більше.
Один із випадків, який я назавжди запам’ятаю, стався 31 грудня 2021 року, саме напередодні Нового року. Тоді садисти прив’язали собаку на мотузку до білизни, яка врізалася тварині у шию. На щастя, мені допоміг ветлікар Андрій Петров, який залишивши власні справи, обробив рану тварині. Потім – три місяці лікування, і собака знайшла свою родину. Це – історія із щасливим кінцем.

– Як можна допомогти безпритульним тваринам?
– Звичайно, якщо є бажання і можливості, то забрати тварину. У іншому випадку її необхідно погодувати, якщо є якісь проблеми зі здоров’ям, звернутися до ветлікаря. І обов’язково зробити гарні світлини та шукати родину через соцмережі. Адже волонтери – не всесильні, допомогти усім, на жаль, не зможуть.
– Що потрібно знати тим, хто вперше бере тварину в сім’ю?
– Перше, що потрібно пам’ятати, домашні улюбленці – це велика відповідальність, тож варто одразу відповісти на питання, яку тварину ви хочете, чи зможете доглядати та чи будете любити її. Важливою умовою є і вакцинація тварин, особливо від сказу, адже зафіксовано чимало летальних випадків захворювання у нашій області. Раджу також стерилізувати домашніх улюбленців, адже це – єдиний гуманний метод нерозпосвюдження безпритульних тварин.
Допомогти Сергію у його надзвичайно важливій роботі можна за допомогою донатів на одну із карток: 4731 2196 4168 2244(ПриватБанк), 5375411405799144(Monobank), 4149 4991 4798 5038(карта для іноземних переказів). Усі кошти підуть на потреби чотирилапих.
Розмову вела Анастасія Граб.