135 років — незмінно на варті людського здоров’я

Від земської лікарні в 1890 році до сучасної моделі з двома окремими ланками медичної допомоги — таким є розвиток охорони здоров’я в громаді.

Сторінками історії

Історія Ярмолинецької лікарні бере початок з кінця ХІХ століття. Хоча земська медицина на Поділлі почала розвиватися ще з 1864 року, на території, яка нині входить до Ярмолинецької громади, організованих форм охорони здоров’я до початку ХХ століття майже не було.
Першу згадку про медичний заклад у Ярмолинцях датовано 1890 роком — тоді тут працювала земська лікарня на 10 ліжок і невеличка аптека, розміщена в приватному будинку. Уже на початку ХХ століття медицина почала розвиватися активніше: у 1907 році за ініціативи лікаря Звенигородського та фельдшера Генсіровського були відкриті невеликі дільничні лікарні в Ярмолинцях, Михайлівці та Косогірці — по 10 ліжок кожна. У штаті працювали лікар, кілька фельдшерів та акушерка.

Місцеві лікарі не стояли на місці. Наприклад, у 1908 році ярмолинецький лікар Митрофан Кошутський проходив навчання в петербурзі у найвідоміших професорів, а повернувшись, активно впроваджував нові знання: за рік провів майже тисячу операцій. А в селі Вербка лікар Маткович за власний кошт відкрив невеличку лікарню для пацієнтів із проблемами зору. У Тарасівці навіть працював медичний пункт при місцевому цукровому заводі.

На 1925 рік у районі вже діяли дві сільські лікарські амбулаторії, одна лікарня, працювали п’ять лікарів, декілька акушерок і фельдшерів, а також шість аптек. У наступні роки кількість медичних закладів зростала. Наприкінці 1930-х були відкриті районні лікарні в Михайлівці, Солобківцях і Ярмолинцях, кожна — на кілька десятків ліжок. На той момент по району діяли й амбулаторії, фельдшерські пункти, акушерські відділення та пологові будинки.

Під час Другої світової війни охорона здоров’я в районі фактично не працювала, але вже у квітні 1944 року після звільнення краю лікарні почали відновлювати свою роботу. Тоді в районі функціонувало три лікарні на 135 ліжок, кілька амбулаторій, фельдшерських та акушерських пунктів.
У повоєнні роки система охорони здоров’я продовжувала розвиватися. У 1950-х з’явилися нові лікарні, диспансери, відкривалися додаткові ФАПи. У 1954 році вперше з’явилися вузькі спеціалісти: невропатолог, окуліст, ЛОР.

До 1960-х медична мережа району включала вже 8 лікарень із загальним ліжковим фондом у понад 300 місць. Почалося будівництво нового корпусу центральної районної лікарні, який відкрили у 1968 році. У наступні роки додалися ще 3 корпуси — терапевтичний, інфекційний, пологовий. Наприкінці 80-х — на початку 90-х медична система району досягла піку розбудови — понад 500 лікарняних ліжок, десятки пунктів, поліклінік і кваліфікованих спеціалістів.

У різні роки заклад очолювали керівники, які вкладали свої сили, досвід і бачення в розвиток місцевої медицини. У 1953–1966 роках керівником був Юрій Григорович Лізунов, якому вдалося закласти фундамент системної роботи лікарні. У 1966–1972 роках справу продовжив Федір Опанасович Огороднік, а в 1972–1997 роках лікарню розвивав Григорій Іванович Кульбаба — його працю було відзначено орденом «Знак Пошани». З 1997 до 2017 року медзаклад очолював Олександр Михайлович Дудка, який провів його крізь непрості роки реформ і зумів зберегти стабільність та поступ.

Останні роки стали новою віхою — у межах загальнонаціональної медичної реформи було розмежовано первинну і вторинну ланки медичної допомоги. Тому, починаючи з 2013 року, в громаді функціонує два медичні заклади: КНП «Ярмолинецька багатопрофільна лікарня» та КНП «Ярмолинецький центр первинної медико-санітарної допомоги».

Готові до будь-яких викликів

Сьогодні КНП «Ярмолинецька багатопрофільна лікарня», яке з 2017 року очолює Альона Соломон, входить до структури спроможної мережі закладів охорони здоров’я Хмельницького госпітального округу та виконує функції загального закладу охорони здоров’я. Медичний заклад має ліжковий фонд на 115 місць, а її структура включає хірургічне, терапевтичне, педіатричне, інфекційне боксоване, анестезіології та інтенсивної терапії, приймальне, поліклінічне та стоматологічне відділення. Це дає змогу забезпечити широкий спектр медичних послуг та підтримати цілісність лікувального процесу.

У стінах лікарні пліч-о-пліч працюють як досвідчені професіонали, що закладали фундамент сучасного розвитку закладу, так і молоді медики, які тільки починають свою кар’єру, але вже вирізняються ентузіазмом та наполегливістю. Це дозволяє зберігати найкращі професійні традиції, передавати знання та досвід, водночас відкриваючи простір для нових ідей, сучасних підходів до лікування й організації медичного процесу.

Як наслідок — безперебійний розвиток лікарі, де з кожним роком поліпшується матеріально-технічна база, з’являються нові меблі, медичні апарати, удосконалюються процеси лікування, діагностики та реабілітації. Одним із найважливіших кроків уперед стало придбання комп’ютерного томографа — обладнання, яке значно підвищить якість діагностики, дозволить виявляти патології на ранніх стадіях та зменшити час від встановлення діагнозу до початку лікування.

Незабаром у лікарні також планують встановити ліфт, що має велике значення для комфорту маломобільних пацієнтів та оптимізації внутрішньої логістики. Сьогодні над цим питанням активно працює керівництво закладу.

«Нашим головним здобутком за минулий рік стало збереження всіх ключових напрямків медичної діяльності та забезпечення її стабільного, безперервного функціонування. Попри всі труднощі воєнного часу нам вдалося зберегти цілісність медичної системи закладу, не допустити скорочення жодного відділення, не зменшити обсягів допомоги», — ділиться директорка КНП «Ярмолинецька багатопрофільна лікарня» Альона Соломон.

Серед найсерйозніших викликів, із якими зіткнувся заклад — безумовно, війна. Вона кардинально змінила медичні пріоритети та структуру пацієнтопотоку. Збільшилася кількість військовослужбовців, які потребують не лише невідкладного медичного втручання, а й тривалого нагляду, відновлення, реабілітації. Ускладнилося планування ресурсів, персонал працює в умовах підвищеного емоційного та фізичного навантаження.

Окремим і надзвичайно важливим напрямом роботи лікарні є діяльність військово-лікарської комісії (ВЛК). Саме тут, на базі закладу, щодня приймаються ключові рішення щодо придатності військовослужбовців до проходження служби, визначення ступеня поранень, необхідності реабілітації чи звільнення за станом здоров’я.

«У ці непрості часи саме фахівці медичної галузі є тією силою, завдяки якій ми не втрачаємо віри в силу людяності, у надію, у завтрашній день. Вашу працю не завжди видно, не завжди можна виміряти цифрами чи оцінити словами, але вона безцінна — особливо тепер, коли країна переживає такі тяжкі випробування. Ваша відданість справі, самопожертва і щоденна турбота про ближнього є справжнім проявом героїзму. Ви не просто лікуєте — ви даруєте надію, підтримку і віру в життя.

Тож, звертаючись до вас, шановні колеги, щиро вітаю з професійним святом — Днем медичного працівника! Бажаю кожному з вас міцного здоров’я, витримки, тепла в серці та мирного неба над головою. Нехай у вашій щоденній роботі буде більше спокійних змін, більше вдячних усмішок, менше втрат і тривог. Нехай ваші руки ніколи не втомлюються творити добро, а поруч завжди будуть надійні колеги, підтримка родини і впевненість у завтрашньому дні», — підсумовує нашу розмову Альона Володимирівна.

Анастасія Граб, у матеріалі використано фото авторки (робочі моменти колективу), Ольги Басун (сучасна будівля лікарні), а також архівні світлини старого приміщення медичного закладу середини ХХ століття.

Об’єднані у прагненні допомогти

У КНП «Ярмолинецький центр первинної медико-санітарної допомоги» кожен фахівець —невипадковий. Це люди, які не просто обрали медицину як професію, а взяли на себе відповідальність бути поруч із пацієнтом у найважчі моменти його життя. Тут працюють ті, хто добре знає потреби громади та точно розуміє важливість своєї справи. Усі разом — від лікарів до молодшого персоналу — формують сильну команду, яка з 2013 року забезпечує безперервну, доступну та якісну допомогу жителям Ярмолинеччини.

Незважаючи на виклики, наш заклад постійно рухається вперед, впроваджуючи сучасні технології та вдосконалюючи свої послуги. Уже понад п’ять років у Центрі працює система видачі електронних рецептів у рамках програми «Доступні ліки»: лікарі напряму виписують рецепти в аптеку на ліки для пацієнтів із серцево-судинними хворобами, бронхіальною астмою, цукровим діабетом 2 типу, нецукровим діабетом, хронічними захворюваннями нижніх дихальних шляхів, а також на знеболювальні препарати та засоби паліативної допомоги.

Свої зміни у нашу роботу вніс і початок повномасштабної війни в Україні. У той період колектив закладу згуртувався, як ніколи, і продовжує працювати з подвійною відповідальністю. Медики не лише виконують обов’язки, надаючи допомогу тим, хто цього потребує, але й працюють на потреби армії: плетуть маскувальні сітки, підтримують збори продуктів та речей для захисників та захисниць. До їх лав долучились і дві наші колеги, які застосовують свої професійні знання у нових умовах.
Це додало ще більше усвідомлення усіх труднощів та ризиків нашої роботи. Але попри це продовжуємо сумлінно виконувати свої обов’язки задля здоров’я кожного пацієнта.

Сьогодні у складі Центру працює 14 лікарів, із них — 10 сімейних, 2 педіатри та 2 терапевти. Незважаючи на виклики останніх років, сільська медицина залишається важливим напрямком діяльності Центру. Нам вдалося зберегти 5 фельдшерських пунктів та 33 пункти тимчасового базування, які й надалі обслуговують населення у віддалених населених пунктах. Це дозволяє жителям сіл отримати невідкладну допомогу безпосередньо за місцем проживання, а також своєчасну фахову консультацію щодо подальших дій. Зокрема, велика увага приділяється профілактичному напрямку. Тому медики Ярмолинецького Центру ПМСД систематично проводять профілактичні огляди, консультують пацієнтів щодо здорового способу життя, своєчасно виявляють фактори ризику.

Станом на 2025 рік у Центрі ПМСД підписано понад 22 тисячі декларацій з лікарями, що свідчить про довіру пацієнтів до медичного закладу. Щоб забезпечити кращі умови для надання медичної допомоги, заклад постійно оновлює матеріально-технічну базу. Завдяки підтримці місцевої влади у Центрі тривають ремонти амбулаторій та фельдшерських пунктів, а також закуповується нове сучасне обладнання: електрокардіографи, гематологічні аналізатори, аналізатори сечі, глюкометри, ультразвукові апарати, отоскопи, комп’ютерна техніка, плантографи тощо. За кошти світового банку придбано новий службовий автомобіль, який дає змогу оперативно доїжджати до пацієнтів у віддалені населені пункти, а також сучасний аналізатор крові.

Напередодні професійного свята — Дня медичного працівника — щиро дякую своїм колегам: лікарям, медсестрам, фельдшерам і всім, хто віддано працює заради здоров’я наших пацієнтів. Бажаю ніколи не переставати любити обрану справу, отримувати гідне визнання та подяку за результати своєї праці та продовжувати нести добро і турботу тим, хто цього потребує. Нехай у душі у вас буде спокійно і радісно, втома швидко минає, сили відновлюються, а вигорання ніколи не настає! Хай ваші близькі будуть щасливі, горизонти — ясні, небо над головою — мирним, а сонце — яскравим і зігріваючим!

Надія Крива, директорка КНП «Ярмолинецький Центр ПМСД».

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *