Подвиг житиме вічно

8-го і 9-го травня 2025 року Україна, згідно Указу Президента України, відзначила День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та День Європи. З нагоди відзначення цих дат і 80-ї річниці перемоги у боротьбі з гітлерівським фашизмом в центрі Ярмолинець відбулося урочисте покладання квітів до підніжжя пам’ятника полеглим воїнам-захисникам Ярмолинеччини і Меморіалу пам’яті воїнів-односельчан, загиблих на фронтах Другої світової війни.


За звільнення території нинішньої Ярмолинецької селищної територіальної громади віддали своє життя 5713 наших воїнів-визволителів, зокрема за Ярмолинці — 215 бійців, 44 — пропали безвісти. Однак, досі остаточно ще не вирішені проблеми з виявленням та вивченням поховань періоду Другої світової війни, десятки, а може й сотні прізвищ загиблих невідомі, не знайдені всі поховання. Тіла загиблих покояться у 8-ми братських і 2-х індивідуальних могилах. Тільки у братській могилі на площі 600-річчя Ярмолинець нашого селища захоронено 196 воїнів-визволителів, з них 74 — з відомими прізвищами і 122 — з невідомими. Всіх їх тут перезахоронено в 1954 році. Тіла загиблих звезено з усіх місць території селища Ярмолинці і близьких навколишніх сіл, раніше похоронених одразу після бойових дій з гітлерівцями у березні 1944 року. Кожен другий воїн-ярмолинчанин, мобілізований до армійських лав ще в довоєнні і 1941-1945 роках, не повернувся в рідні краї, а всього по нашій селищній громаді їх — 3196, серед них — 425 тільки з Ярмолинець.


У церемонії покладання квітів 8 травня взяли участь голова Ярмолинецької селищної ради Андрій Шутяк та його заступник Денис Головко — учасники бойових дій на Сході України в зоні АТО/ООС і нинішньої російсько-української війни, керівники і працівники структурних підрозділів, депутати селищної ради, працівники державних і комунальних установ та організацій, жителі краю, актив ради організації ветеранів Ярмолинецької селищної територіальної громади, очолюваної її головою Петром Коцюбою. Вони вшанували безсмертний подвиг, пам’ять загиблих, що полягли у боротьбі за визволення України та перемогу над нацизмом у Другій світовій війні. В цей пам’ятний день згадали і вшанували як ветеранів, так усіх, хто постраждав від рук фашистів, дітей війни, колишніх в’язнів концтаборів, військовополонених, остарбайтерів.


Ярмолинчани, як і всі українці, приєдналися до європейської традиції святкування перемоги над нацизмом і цьогоріч це свято вдруге відзначили саме в той день, коли нацистська Німеччина офіційно капітулювала. Водночас вони відзначили і 9 травня День Європи — свято єдності всіх європейських країн та їх народів, які знищили нацизм.


Цьогоріч Україна відзначила 8-ме і 9-те травня в умовах повномасштабної військової агресії росії, яка посягає на незалежність і територіальну цілісність нашої країни, на саме життя українців, намагається зруйнувати міжнародну систему безпеки і загрожує миру в усій Європі. Рашисти прийшли на українську землю і нищать все на своєму окупаційному шляху, катують, жорстоко вбивають не тільки військових, але й цивільне населення, серед яких діти, люди похилого віку, руйнують міста і села. Злочини, які чинить російська федерація на території України, яскраво демонструють, що багато жахіть другої світової війни знову стали реальністю в Європі, а її уроки — так і залишаються невивченими і сьогодні, як слід, не вирішуються світовим співтовариством, яке має змогу спертися на той гіркий досвід та історичні уроки для прийняття адекватних безпекових рішень, зокрема щодо російської агресії проти України.


У роки Другої світової війни ворогами були нацисти, а сьогодні це рашисти — російська версія імперіалістичного націоналізму та фашизму. Тому нам, українцям, об’єднавшись, слід виборювати свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. За скоєні злочини російськими агресорами наші Збройні Сили відплатять сповна, вони обов’язково відстоять свободу України.


Микола Тимофієв, заступник голови ради ветеранів Ярмолинеччини

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *