Цьогорічні випускники загальноосвітніх навчальних закладів – той пласт української молоді, який уже сформував власні цінності та переконання, хоч доводилось це робити в умовах повномасштабної війни. Від цього – ще більше впевненості у власних силах, ще амбітніші цілі та ще більше волі до їх досягнення. До уваги читачів – розповіді про вчорашніх випускників, котрі досягли найвищих у Ярмолинецькій громаді балів за результатами НМТ.
Вероніка Бобик: “Щоб здобути результат, потрібно наполегливо працювати”
Результати національного мультипредметного тесту порадували випускницю Ярмолинецького ЗЗСО I-III ступенів №1 Вероніку Бобик. Адже два із чотирьох предметів були оцінені вище 190 балів: українська мова – 195, англійська мова – 191.

Згадуючи дні підготовки до тесту, Вероніка розкриває ніби то відомий усім секрет: “Щоб здобути гарні результати, необхідно наполегливо і системно працювати. Я концентрувалась на тому, що було важливо, вправлялася із наголосами з української, вивчала фразеологізми. Для мене це не важко, бо я чітко знала, що мені потрібно, мала поставлену мету. Єдина незручність – навчання в школі в другу зміну: це вимагало постійно слідкувати та виважувати графік підготовки. Самі ж завдання на тестах були дуже навіть посильні при нормальній підготовці. Щодо іноземної мови, то я проходила додаткові онлайн-курси, готуючись до цього тесту. Але і засвоєння шкільної програми абсолютно достатньо, щоб впоратися із завданнями. Тому хочу, користуючись нагодою, подякувати і нашим шкільним учителям, бо вони на уроках спрямовували нас таким чином, щоб краще підготуватись до тестів”.
Легке засвоєння іноземних мов спонукало Вероніку продовжити навчання саме у цьому напрямку. Отже, після роздумів та ознайомлення із вишами, обрала для себе Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича, а факультет – романо-германської філології. Дівчина вдосконалюватиме тут англійську та вивчатиме французьку мови.
“Я обрала другою французьку, бо мені подобається її мелодійність та специфічна вимова. У школі як другу іноземну ми вивчали німецьку. Тому от таке поєднання у майбутньому, гадаю, допоможе мені глибше проникнути у теорію та практику, щоб зрозуміти лінгвістичні особливості різних етносів”.
Ще кілька тижнів канікул перед початком навчання в університеті будуть корисними для Вероніки, щоб віддаватись улюбленим заняттям. Крім читання та усіляких способів дізнаватись щось нове, вона любить готувати, особливо десерти та різні торти. Цьому дівчинку навчила бабуся – Ніна Олексіївна, котра з дитинства долучала онучку до посильної роботи на кухні. Серед талантів Вероніки – музичний хист. Вона обожнює співати і танцювати, часто виступала у школі під час різноманітних заходів.
У майбутньому Вероніка буде займатись однією із професій, що пов’язана з іноземними мовами. Але понад усе вона хвилюється за рідну країну, яка сьогодні виборює свою незалежність і на полі бою, і у багатьох інших сферах. “Мій пріоритет – це єдність українців та відмова від споживання російського контенту, – каже Вероніка, – особисто я відмовилась від ворожого контенту ще до 24 лютого 2022 року. Натомість віддаю перевагу всьому українському, а також полюбляю американське кіно”.
Залишається лише побажати Вероніці Бобик цікавого студентства та здійснення мрій у вільній, процвітаючій Україні.
Арсеній Грох: “Знання англійської мови відкриває можливості”
Захоплюючись ще із середніх класів комп’ютерними науками, Арсеній Грох, учень Ярмолинецького ЗЗСО I-III ст. №1, а нині уже випускник цього закладу, зрозумів для себе, що шлях до знань у цій царині проходить через досконале володіння англійською мовою.

“Насамперед, це були шкільні уроки англійської, які цікаво для нас проводили Лариса Василівна Пахоменко та Наталія Віталіївна Капатинська. Саме там були закладені основи мовних знань. Але щоб мати додаткове навантаження та, відповідно, рухатися далі шкільної програми, я став слухачем української мовної онлайн-школи “Green Forest”, – розповідає про власний досвід Арсеній, – А далі була мовна школа уже за кордоном – протягом місяця я вдосконалював англійську при Дублінському університеті в Ірландії”.
Цей період став вирішальним для Арсенія стосовно власних переконань все ж оволодіти англійською на рівні вільного користувача. Повернувшись додому, він поряд із основним навчанням в 11 класі щодня по кілька годин додатково студіював англійську у канадській та австралійській мовних школах, щоб підготуватися до складання тесту IELTS та мати можливість вивчати предмети університетських програм англійською. Іспит складав у Британському консульстві у Кракові та отримав результат 7,0 балів, що відповідає рівню C1 (вільне володіння). Це було в листопаді минулого року.
Щодо мультипредметного тесту в частині англійської мови, юнак зізнається, що особливо не готувався, покладаючись на власні знання та вміння. Тому легко набрав один із найвищих балів – 192. Але на цьому Арсеній не зупинився. Сьогодні він уже підтвердив найвищий рівень знання англійської – C2.
“Для чого англійська? Вона є тим унікальним інструментом, який відкриває світ та доступ до скарбниці знань. Адже 85% наукової інформації у світі доступні лише англійською. Наприклад, знаючи мову, можна мати безкоштовний онлайн-доступ до лекцій провідних науковців Гарвардського університету на спеціальних платформах”.
Не зважаючи на юний вік, Арсеній успішно цим інструментом уже володіє. З допомогою різних онлайн-ресурсів він самотужки вивчив кілька мов програмування, пройшов кілька курсів із математики, щоб оволодіти термінологією іноземною мовою. Каже, що завдяки цьому відкрив для себе інший бік математики – цікавий, прикладний.
Сьогодні Арсеній Грох уже є студентом Дублінського університету, де вивчатиме комп’ютерні науки та здобуватиме омріяний фах. Останній місяць літа – це ще можливість спілкування із друзями та близькими в Україні. Далека мандрівка хлопця не лякає, адже уже двічі подорожував за кордон самотужки (у Дублін та до Кракова). Знову ж таки, можливість вільно спілкуватись англійською, яка є міжнародною мовою, руйнує усі умовні бар’єри та незручності під час поїздок.
Ось такий він – погляд нової генерації українців на життя: чітко поставлена мета та покрокове її досягнення. А поміж тим – порада для майбутніх випускників від Арсенія Гроха: вивчайте англійську і вам відкриється цілий світ!
Валерія Дутова: “Сучасна молодь будуватиме толерантне суспільство”
195 балів з української мови – такий результат одного із предметів національного мультипредметного тесту здобула випускниця Ярмолинецького ЗЗСО I-III ступенів №1 Валерія Дутова. Золота медалістка, активна учасниця учнівського самоврядування навчального закладу, цікава співрозмовниця та чудова донечка і онучка в родині – ось такі різновекторні характеристики свідчать про цілісність особистості нашої юної героїні.

Українська мова та література були улюбленими предметами Валерії впродовж навчання у школі. А останній рік дівчина активно готувалася до НМТ. Каже, що здобути високий бал з української вдалося завдяки учительці – Любові Григорівні Чайковській.
“Звичайно, можна підготуватись і самому, але Любов Григорівна добре знала мій рівень, а відтак – і слабкі місця, тому вказувала на те, що потрібно повторити, на що більше звернути увагу. Мене це найбільше надихало, і я бачила результати уже під час проходження тренувальних тестів”.
Валерія Дутова має у своєму активі призове місце в обласній олімпіаді з української мови та літератури. Рідну мову любить та вважає, що володіння нею завжди необхідно вдосконалювати. “Я для себе маю завдання постійно виправляти власні лексичні помилки, особливо боротись із русизмами, які часто трапляються у нас у побутовому спілкуванні, – ділиться думками Валерія, – Важливо також правильно ставити наголоси. Тепер, коли особливо звертала увагу на це при підготовці до НМТ, усіх намагаюсь виправляти, бо часто помічаю невірні наголоси”.
Крім відмінного навчання, Валерія знаходила інтерес в роботі шкільного самоврядування: “Мені було цікаво співпрацювати з учнями з інших класів, брати участь в організації заходів”. Полюбляє дівчина читати, переглядати сучасні серіали, гарно малює.
На запитання про бачення ролі молоді у розбудові українського суспільства та про те, яким саме, на її погляд, має бути це суспільство, Валерія відповіла: “Гадаю, що майбутнє українське суспільство значно відрізнятиметься від сьогоднішнього. Найперше, воно буде толерантнішим. Це помітно і у молодіжному середовищі, де ми ж самі говоримо про недопустимість булінгу щодо тих, хто має якісь фізичні вади, наприклад, зайву вагу. Такому вибору сприяють не лише спеціальні виховні заходи у школі, а, передусім, вільний доступ до Інтернету та інтеграція у європейське молодіжне середовище”.
Днями Валерія Дутова визначилась із подальшим навчанням – вона стала студенткою одного із столичних вишів, де вивчатиме іноземні мови. Бажаємо нашій юній землячці успіхів та здійснення усіх планів та задумів.
Алла Гуменюк.