icon clock22.02.2024
icon eye333
Новини

В серцях живих полеглі оживуть

У Савинцях відкрили меморіальні дошки загиблим Героям – випускникам місцевої школи Андрію Оробчуку та Мар’яну Григор’єву.

У Ярмолинецькій громаді започатковану традицію відкривати меморіальні дошки колишнім учням на фасадах шкіл, у яких вони навчалися, продовжила Савинецька гімназія. Сьогодні там відбувся жалобний захід, на якому вшановували своїх учнів, котрі віддали життя, захищаючи Україну.

На честь двох Героїв Андрія Оробчука та Мар’яна Григор’єва тут відкрили пам’ятні дошки, котрі нагадуватимуть теперішнім та майбутнім учням цього навчального закладу про подвиг цих відважних юнаків.

На шкільному подвір’ї – велелюддя. Жителі сіл Савинці, Косогірка та Соснівка, учні та педагоги Савинецької гімназії прийшли із квітами, щирими відкритими серцями, щоб віддати данину пам’яті воїнам, котрі жили поряд з ними.

Мітинг розпочався із виконання Гімну України. Слова подяки рідним, а особливо матерям, котрі виростили та виховали таких чудових синів, линули із уст ведучих заходу. Саме матері Героїв Галина Оробчук та Марія Григор’єва відкрили почесні знаки – меморіальні дошки, виготовлені із чорного мармуру. Спало полотно. Звучала тужлива мелодія, а материнські очі вкотре налились слізьми, бо побачили рідні обличчя.

Андрій Оробчук народився у селі Косогірка 7 квітня 1990 року. До 9 класу навчався у Косогірській школі, далі продовжив навчання у Савинцях. Пізніше вступив до Хмельницького професійного будівельного ліцею. Далі служив строкову службу в армії. Повернувшись додому, працював на будівництві, умів виконувати будь-яку господарську роботу: облаштовував криниці, допомагав людям, котрі до нього зверталися. У 2016 році Андрій вирішив приєднатися до лав ЗСУ. Служив у складі 44-ї окремої артилерійської бригади ім. гетьмана Данила Апостола. Був нагороджений Відзнакою Президента України (за участь у антитерористичній операції). Після 3 років служби повернувся до рідного села, до звичної праці. Коли у лютому 2022 року розпочалась повномасштабна війна, Андрій був перший серед тих, хто вже наступного дня добровільно прийшов до військкомату. Служив у лавах 53-ї окремої механізованої бригади ім. князя Володимира Мономаха. Воїн боронив Україну на Донеччині. В одному зі звільнених населених пунктів – м. Вугледар – 12 серпня 2022 року під час виконання бойового завдання Андрій Оробчук загинув внаслідок артилерійського обстрілу, отримавши вогнепальне осколкове поранення. Поховали воїна 18 серпня того ж року на кладовищі у селі Косогірка.

Мар’ян Григор’єв був наймолодшою дитиною у багатодітній родині – мав старших сестру та брата. Народився 28 грудня 2001 року у селі Малий Карабчиїв на Дунаєвеччині. Невдовзі родина переїхала до села Соснівка, що знаходиться на території нинішньої Ярмолинецької громади. Тут  Мар’ян пішов до школи, але через деякий час у зв’язку із оптимізацією навчального закладу хлопчик разом із іншими школярами продовжив навчання у Косогірській, а потім – в Савинецькій школах. Зі слів його однокласників, Мар’ян був надзвичайно товариським, працелюбним, добрим, завжди з повагою ставився до учителів, любив спорт, займався футболом, їздив на змагання із початкової військової підготовки. Професійну освіту юнак здобув у Хмельницькому ліцеї №8, по закінченні якого працював на різних роботах в Хмельницькому та Чернівецькій області. У родині був незамінним помічником. На початку лютого 2023 року почав військову службу у десантно-штурмових військах ЗСУ як старший стрілець. Знову Донецький напрямок… Звідти 20 березня надійшла трагічна звістка про загибель нашого молодого воїна Мар’яна Григор’єва. Захисникові було 21. Вічний спочинок юнак знайшов у рідному селі Соснівка.

Пам’ять воїнів-земляків, а також усіх, хто загинув, захищаючи Україну, присутні вшанували хвилиною мовчання. На заході виступив заступник голови Ярмолинецької селищної ради Іван Березовський. Щирі слова про земляків сказали старости сіл Савинці – Юлія Кучер та Косогірка – Марія Боднар.

Нелегко було виступати перед учасниками зібрання матерям Героїв Марії Іванівні та Галині Михайлівні. Але вони знайшли у серці слова для подяки землякам за те, що шанують пам’ять їхніх загиблих синів. Зворушливим був виступ директорки Савинецької гімназії Людмили Ноцької.

Людмила Павлівна вручила матерям символічні хлібини та сувеніри-Ангели, прихилившись перед ними на коліна. Загальна атмосфера заходу нікого не залишила байдужим.

Чин освячення меморіальних дошок звершив благочинний Ярмолинецького округу ПЦУ о. Миколай Ковалик. Схилялись у зажурі квіти перед ликами Героїв, а люди прихиляли коліна перед їх світлою пам’яттю.

Дирекція Савинецької гімназії подбала про те, щоб присутні вшанували загиблих воїнів за християнською традицією – невеличкою трапезою, тому усім, хто прийшов на захід, роздавали здобну випічку. А матері Героїв усіх діток пригощали цукерками. Щоб пам’ятали…

Алла Гуменюк.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *