Уже другий рік поспіль різдвяні свята Україна відзначає під час повномасштабного вторгнення. Тому і коляда – не така, як раніше, адже змінилися потреби та пріоритети. У різних населених пунктах громад лунали народні обрядові пісні з єдиною метою – зібрати кошти для наших захисників.
Колядували у Ярмолинецькій, Розсошанській та Солобковецькій громадах близько трьох тижнів, щоб таким чином зібрати якомога більше донатів. Як колядників, які ходили від хати до хати, так і місцевих жителів, які радо долучилися до ініціативи, об’єднала одна мета – підтримка Збройних Сил України.

Протягом трьох днів, із 2 по 4 січня, завітали до помешкань односельчан у Сутківцях колядники, серед них – працівники Сутковецького ЗЗСО I-III ступенів імені Романа Лабаня, завідувачка Будинку культури у Сутківцях Наталія Влас та учасниця художньої самодіяльності Оксана Цмикайло. Благодійники зібрали 48000 гривень, а також 3500 гривень із коляди та посівання передали діти сім’ї Коломійців із села Лисівка.

Отримані кошти підуть на потреби військовослужбовців, частину уже використано для закупівлі парафіну на окопні свічки та сіток.

Учні та педагоги Москалівського ЗЗСО I-III ступенів вітали зі світлим святом Різдва Христового у двох населених пунктах – Москалівка та Коритна. Спільними зусиллями було зібрано 27000 гривень, вони уже пішли на потреби земляків, які служать у ЗСУ.

Як зазначають на Facebook-сторінці навчального закладу, гроші розділили на підрозділи наступним чином: 12 000 грн — на дрон-камікадзе для підрозділу ,,Тайстра”, 6500 грн — на автомобіль для малого підрозділу 36 окремого стрілецького батальйону, 6500 грн — на збір від волонтерки та вчительки Москалівського ЗЗСО I-III ступенів Слави Слободян на автомобіль для ЗСУ та 2000 грн – на ремонт автомобіля для підрозділу.


Прославляли Ісуса Христа у піснях і юні жителі Ярмолинеччини. Читачі бібліотеки-філіалу на станції Ярмолинець у складі Романа Шелеста, Вікторії та Богдана Морозович, Ігоря Калинюка, Іванни Грабчак та Андрія Мельника разом із завідувачкою книгозбірні Любов’ю Жибутовською здійснили благодійну подорож рідним селом. Усього наколядували 2500 гривень, які планують використати на придбання маскувальних сіток.

Із різдвяною зіркою та словами «Христос народився», у святкових хустинах завітали до земляків і жителі села Антонівці, які об’єдналися разом, щоб підтримати захисників. Протягом коляди було зібрано більше 22000 гривень.

У Косогірці також було організовано коляду, до якої на чолі із старостою села Марією Боднар долучилися місцеві жителі та внутрішньо переміщені особи. Усього було зібрано 18000 гривень, частину коштів надали одноосібники.


Гроші передали на окопні свічки та інші потреби захисників на передових позиціях, на ремонт військової техніки, а також допомогли у закритті збору на авто для 36 бригади.

Із обрядовими піснями виступили і жителі Нового Села. «Незважаючи на погані погодні умови ми вирушили нашими вулицями, аби дарувати Коляду нашим односельцям. Дякуємо усім хто долучився до збору коштів на підтримку наших захисників», – зазначає завідуюча бібліотеки-філіалу Надія Ляховська.

Лунала коляда і від ясенівських колядників – працівників місцевого дошкільного закладу, учасників танцювального ансамблю «Меліса», жителів села.


Вони поставили перед собою важливу мету – допомогти земляку, який отримав важке поранення та проходить лікування. Усього зібрали більше 15000 гривень. «Люди активно долучалися до збору коштів, адже знали, що вони будуть спрямовані на потреби нашого односельчанина. Сподіваємося на якнайшвидше одужання захисника та чекаємо вдома», – розповідає організаторка коляди, завідувачка Ясенівського сільського клубу Наталія Богданова.

Лунали колядки і у селі Правдівка, жителі якого спільно із мешканцями Пасічної також вирішили подарувати святковий настрій односельчанам, і спільно із цим – зробити хорошу справу. Колядників радо вітали у кожній хаті посмішками та щедрими донатами.

Коляда на підтримку ЗСУ пройшла в Соснівці, де жителі села змогли зібрати близько 19000 гривень, які планують використати для купівлі дрону.

Три дні колядували маленькі томашівчани Матвій Трачук, Поліна Чаплій, Олександра Олійник, Мар’яна Мамчур разом із завідувачкою сільського клубу Євгеною Мігаль та завідувачкою бібліотеки-філіалу Валентиною Розгонюк.


Їм привітно відчиняли двері односельці та місцеві приватні підприємці, завдяки чому вдалося зібрати суму у розмірі 20390 гривень, кошти планують передати на потреби односельчан-віськовослужбовців, а також долучитися до зборів від місцевих волонтерів.

Масштабну коляду влаштував і народний колектив «Любава», які не обмежилися лише Глушківцями, а завітали до сусідніх Солобковець та Слобідки Глушковецької. «Господарі та господині з радістю відчиняли нам двері, приємно зустрічали та часто навіть самі телефонували, щоб передати кошти», – розповідає Алла Тиж, завідуюча сільською бібліотекою та керівниця народного колективу.

За її словами, найбільше людям сподобалася нова патріотична колядка «Тобі Господній сину», яка у декого навіть викликала сльози.

У Скаржинецькому ліцеї Розсошанської сільської ради постійно організовують допомогу односельчанам, випускникам закладу освіти, батькам учнів. Зокрема, нещодавно було відкрито збір коштів на потреби одного із захисників, до нього долучилися місцеві жителі всіх сіл громади, релігійна спільнота, старостат, підприємці.

«Найбільше особисто мене розчулило та вразило те, як мені почали приносити кошти учні нашого ліцею. Вони не брали гроші з коляди та посівань собі, а віддавали їх на потреби воїнів. Діти мали б витрачати ці кошти на солодощі та іграшки, але війна змусила їх обрати інші цінності…», – розповіла директорка ліцею Оксана Онищук. Завдяки такій активній участі і дорослих, і зовсім юних громадян за 194 000 гривень було придбано три квадрокоптери DJI Mavic 3 Classic для захисників, і це іще не кінець збору. Незабаром із колядою учні навчального закладу завітають і до обласного центру.
Анастасія Граб.