Літо добігає кінця, і незадовго навчальні заклади громади знову прийматимуть у своїх просторих приміщеннях дітвору, яка поспішає отримати знання. Щоб хлопчикам і дівчаткам було комфортно і безпечно у новому навчальному році, подбали дорослі. У школах та дитячих садочках проведено необхідні ремонтні роботи, придбано обладнання та інвентар, облаштовано території.
Щоб перевірити стан приміщень, укриттів, харчоблоків та усього, що має забезпечити роботу закладів протягом прийдешнього навчального сезону, до кожного закладу освіти завітала комісія, у складі якої – фахівці різних галузей.

Очолили її заступник Ярмолинецького селищного голови Іван Березовський та начальниця відділу освіти Ярмолинецької селищної ради Руслана Гаврилюк. Серед фахівців – головні спеціалісти відділу освіти Олександр Пищур та Тетяна Карпова, старша інспекторка СЮП ВП Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, старша лейтенантка поліції Аліна Вересюк, провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Хмельницького районного управління ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, старший лейтенант служби цивільного захисту Віталій Самбор, головний спеціаліст відділу комунальної власності, містобудування та архітектури, ЖКГ та благоустрою Ярмолинецької селищної ради Володимир Бобик, завідувач сектору з питань надзвичайних ситуацій цивільного захисту, оборони та мобілізаційної роботи, взаємодії із правоохоронними органами Ярмолинецької селищної ради Валентин Слободян, спеціалісти Держпродспоживслужби Світлана Пугач та Альона Марчак.

У Сутковецькому ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. Романа Лобаня зустрічати школярів готові. У школі навчається сотня дітей із чотирьох населених пунктів: Сутковець, Лисівки, Боднарівки та Баранівки. Директор закладу Василь Безвух розповідає, що із допомогою селищної ради вдалося зробити для кращого функціонування школи: “Нам профінансували встановлення огорожі шкільної території, це була необхідність і потреба уже давно, також для закладу придбано повністю обладнання для класу безпеки, встановлено систему вентиляції, придбано генератор та обладнано для нього спеціальний майданчик із накриттям, ми отримали автобус для розвантаження маршрутів підвезення школярів.


Проблема була в тому, що через віддаленість та брак власного транспортного засобу процес підвозу тривав занадто довго, що створювало незручність, насамперед, для діток та їх родин. І хоч автобус нам передали не новий, але з допомогою знову ж таки селищної ради ми його відремонтували – замінили двигун та інше необхідне, і тепер він служитиме хлопчикам і дівчаткам, які доїжджають до школи. Ще працюємо для доукомплектування класів НУШ, адже за новими програмами уже навчаються школярі від 1 по 6 класи. Для забезпечення водопостачання придбано насосну станцію. Школа потребує заміни даху, і приємно, що ми уже маємо проєктно-кошторисну документацію на виконання цих робіт. У найближчих планах – і виготовлення проєктно-кошторисної документації на переобладнання котельні, яка працюватиме на твердому паливі”.


Так само на фініші ремонтні роботи у Сутковецькому дитсадку “Ромашка”. Попри те, що уже зроблено, завідуюча закладом Світлана Королівська турбується уже про подальші кроки облаштування приміщення, які уже погоджені із відділом освіти селищної ради. А це – заміна підлоги у їдальні та здійснення благоустрою подвір’я.


Дихає свіжістю та затишком і Правдівський ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. П.Т.Лохвицького. Тут теж все уже готово для того, щоб учні сіли за парти та продовжили навчання.

Для потреб закладу закуплено та встановлено генератор, йде мова про переобладнання котельні на тверде паливо. Завдяки колективу, яким керує досвідчена директорка Людмила Лохвицька, гарно обладнано укриття, де за потреби можуть розміститися і діти, і учителі.


Так само із нетерпінням чекає малят і місцевий дитсадок “Казочка”, де усе поремонтовано та пофарбовано.

У Шарівському ЗЗСО І-ІІІ ст. навіть клумби на шкільному подвір’ї урочисто квітують – усе чекає Першого дзвоника. Директор закладу Микола Мазур радіє, що вдалося зробити багато потрібного для розвитку навчального закладу. За сприяння Ярмолинецької селищної ради придбано генератор, який необхідний для забезпечення безперебійної роботи котельні, школа отримала новенький автобус і це викликало необхідність оновити шкільний гараж.


Матеріали для роботи уже отримали. Є потреба у деревині для перекриття гаража та заміни підлоги у спортивній залі та майстерні. Погодження відділу освіти на це уже є, тому хороших змін школярі та педагоги чекатимуть у найближчому майбутньому.


Задоволена співпрацею із Ярмолинецькою селищною радою і завідуюча Шарівським дитсадком “Білочка” Надія Слива. Адже за останній рік вдалося замінити на краще багато чого. Передусім, це новенький паркан, якого чекали роками, у приміщеннях замінено бойлер, придбано постільну білизну для малят, морозильну камеру, для навчальних потреб – ноутбук та кольоровий принтер.


Для безперебійного електропостачання для закладу надано генератор та уже обладнано спеціальний майданчик для нього, у приміщенні дитсадочка замінено електропроводку. Уже “їдуть” до малят новенькі ігровий майданчик та меблі. У планах – заміна даху та утеплення фасаду приміщення, а також благоустрій території та облаштування парковки для батьків поблизу садка.

Сяє обновками і Жилинецька гімназія. Новенький дах, широка зручна доріжка від брами до шкільного приміщення, оновлений паркан… І це лише зовні.


А у приміщенні уже обладнано чудовий клас безпеки. Там також є усі необхідні засоби та сучасне приладдя, а також телевізор та ноутбук.


У багатьох класах та господарських приміщеннях замінено підлогу, у харчоблоці з’явилися нові плити, м’ясорубка та посуд. Майже в усіх класах є новинки – панельки, полички, щось із меблів, нові двері… До санвузлів підведено гарячу воду, закуплено нові вмивальники. Словом, і у школі, і в дитсадку оновлення очевидні. Тому школярики і малята будуть задоволені.


Хоч у Антоновецькому дитсадку “Малятко” навчається та виховується лише трохи більше десятка малят, для них теж усе підготували та очікують на своїх допитливих мешканців.

Подальший маршрут – до Соколівського ЗЗСО I-III ступенів. Ця школа, яка розміщена в одному із найбільших населених пунктів громади, відома успіхами своїх учнів. Але для того, щоб діткам було комфортно та безпечно здобувати знання, керівництво закладу турбується про стан приміщень та забезпечення усім необхідним. Ось що розповіла директорка закладу Алла Заболотна: «Ми впевнено вступаємо у новий навчальний рік, бо маємо гарні результати співпраці із Ярмолинецькою селищною радою.

Для нас придбано шкільний автобус, зроблено капремонт покрівлі у шкільній їдальні, завершено заміну вікон та дверей (61 вікно, 13 дверей), встановлено металеву огорожу території закладу, надано матеріали для виконання поточних ремонтів (фарби, вапно, шпаклівка), для першокласників придбано телевізор, для потреб школи – холодильник, перфоратор, мотокосу.


У найближчих планах – капітальний ремонт їдальні, заміна системи опалення із встановленням 2-х твердопаливних котлів та обладнання класу безпеки».


Готові зустрічати вихованців і у Ярмолинецькому Будинку дитячої та юнацької творчості. Заклад має прекрасні результати за минулий навчальний рік, а це участь у 44 обласних та всеукраїнських конкурсах, де відзначено 149 переможців – вихованців позашкільного навчального закладу! Що ж зроблено для того, щоб хлопчики та дівчатка мали можливість творити та ставати переможцями і далі? За словами директорки Будинку творчості Марини Краснопортко, чимало.


Насамперед, у приміщенні замінено вікна та придбано жалюзі, що змінило естетичний вигляд інтер’єру. Є новинки і у технічному забезпеченні: це стіл для малювання піском, апарат для зварювання, з допомогою якого ремонтують картинги, стільці. Йде робота із покращення освітлення кабінетів та коридорів – заміна проводів та ламп. У всіх приміщеннях проведено поточні ремонти.


Дитячий садочок «Сонечко» із нетерпінням очікує, коли малята знову заповнять його кімнати та прикрасять своїм дитячим сміхом та жвавим рухом. Для цього все готово – проведено генеральне прибирання, закуплено необхідне технічне обладнання – ноутбук, проектор, уже є кошти для оновлення постільної білизни, дитячих меблів, посуду, жалюзів у зал, миючих засобів. У подальшому є плани щодо заміни дверей, спеціальних столів у харчоблоці, кухонного обладнання для харчоблоку, на території з’явиться один ігровий комплекс та 5 сучасних пісочниць. Найбільше чекають у садочку розв’язання питання із укриттям, що дозволить розпочати повноцінний процес навчання та виховання.

Натомість у Центрі розвитку дитини більше двох сотень хлопчиків та дівчаток уже мають можливість у години повітряної тривоги перебувати у новому, гарно облаштованому укритті, де є достатньо простору та все необхідне для перебування та занять із дошкільнятами.


У приміщенні закладу завершено поточні ремонти, усе готово для того, щоб з початком навчання прийняти вихованців. У планах – реконструкція майданчиків на території закладу.

У Кадиївському дитсадку виховується 14 діток. Усе тут – компактне та нагадує батьківську оселю. Хоч заклад маленький, але теж не обділений увагою селищної ради. Тут заплановано встановлення паркану, заміна ванночок, обладнання тіньового навісу.


Наступним об’єктом огляду став Москалівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів. Це – гарний навчальний заклад, у якому здобувають освіту більше сотні школярів. Поряд із уже проведеними якісним поточними ремонтами, у школі з’явились приємні новинки – шкільний автобус, нові меблі для кабінетів. Цікаві проекти – у розробці, а саме утеплення приміщення школи, переобладнання котельні на тверде паливо, заміна дверей у кабінеах, обладнання класу безпеки, оновлення посуду та придбання плити і холодильника для шкільної їдальні. Завершується встановлення огорожі території та спортивного майданчика. Докладає зусиль у співпраці із селищною радою до оновлення школи досвідчений директор Михайло Василишин, оскільки навчальний заклад за десятки років роботи став частиною його життя.


Працює у Москалівці і дитячий садочок «Ялинка». У просторих, гарно обладнаних приміщеннях готуються стати школяриками півтора десятка хлопчиків та дівчаток. Щоб працювалось ще краще, заклад забезпечено генератором, замінено двері, придбано лінолеум для проведення ремонтних робіт.

Ярмолинецький ЗЗСО І-ІІІ ст. №2 як майбутній опорний заклад теж оновлюється. Уже отримано нові меблі для 4 кабінетів, в окремих із них замінено освітлення, парти. Для підвозу учнів школа забезпечена двома шкільними автобусами. Невдовзі ще 4 кабінети отримають нові меблі. А спортивна зала очікує капітального ремонту, який уже давно на часі. Так само буде капітально відремонтовано харчоблок, для цього вже розпочато необхідні документальні процедури.


Із нетерпінням чекають цих покращень не лише школярі, а й директор закладу Анатолій Попіль, бо ж школа невдовзі прийме на навчання більше 300 учнів, які хочуть навчатись у гарно обладнаних кабінетах, займатись спортом у безпечній спортивній залі та мати обіди у хорошій, оновленій їдальні.

У найбільшому навчальному закладі громади – Ярмолинецькому ЗЗСО І-ІІІ ступенів №1 питання із спортивною залою – теж на часі. Адже наявний у школі далеко не уміщає учнів, число яких перевищує 800. Тому піднімається питання заміни даху спортзалу №1 – окремого приміщення на території, що може розв’язати проблему. Так само йде мова про ремонт харчоблоку та встановлення нового обладнання.

Але немало уже зроблено у закладі. За словами директора Володимира Постовіта – у 4-х кабінетах повністю замінено освітлення, у трьох кабінетах з’являться нові меблі (у 2-х із них – зі столами включно), очікується і 3 інтерактивні дошки та обладнання для них, технічне забезпечення для кафедри виховної роботи (ноутбук, колонка, проектор та інше).


У Савинецькій гімназії по-особливому свіжо – усі поточні ремонти проведено, для 65 учнів підготовлено світлі класи, що і продемонструвала директорка закладу Людмила Ноцька.


Наступним населеним пунктом об’їзду стала Ясенівка. Дитячий садочок «Ластівка» чекає наймолодших мешканців села. У найближчих планах тут – переобладнання системи опалення та встановлення нового паркану.


Ясенівською гімназією проводить передвересневу екскурсію директорка Тетяна Онопріюк. Відремонтована підлога їдальні та оновлена кухня із заміною обладнання та посуду, нові вікна та внутрішні двері, перекритий дах – це великий об’єм робіт, який вдалося зробити лише за останній рік. У планах – ремонт котельні та утеплення фасаду будівлі.

Об’їзд завершився у приміщенні Новосільської школи, де відбулася зустріч із педагогічним та батьківським колективами закладу. Причина зустрічі – неможливість очного навчання учнів у закладі через відсутність укриття.

Начальниця відділу освіти Ярмолинецької селищної ради Руслана Гаврилюк, виступаючи перед присутніми, розповіла, що ще 27 квітня сесією Ярмолинецької селищної ради було виділено кошти на проєктно-кошторисну документацію для спорудження укриття. Є укладений договір із Київським домобудівним заводом на виготовлення ПКД та подальше будівництво укриття. Цей договір було оприлюднено, проведено роботи із геодезії. Але 31 липня на державному рівні було прийнято нові будівельні норми для цих споруд. Ці норми будуть оприлюднені 1 вересня, а у дію вступлять 1 листопада. Відповідно і роботи було призупинено, бо необхідно дочекатись рішення.
Можна зрозуміти батьків, які бажають, щоб діти навчались безпосередньо у школі та щоб це навчання було безпечним, бо ж за період ковідного карантину та уже більше року війни навчатись можливо було лише в он-лайн режимі. Отже, було запропоновано підвозити учнів та учителів до навчальних закладів, які працюють та мають укриття. Це дозволено на законодавчому рівні у зв’язку із введенням воєнного стану. Так само законодавство передбачає можливість для батьків обирати найбільш прийнятну із форм навчання – дистанційну, очну, або сімейну. Головним пріоритетом залишається безпека та здоров’я дітей.
Алла Гуменюк. Фото авторки.